Cloud vs. vlastní server vs. virtuální server: Jaké řešení se vaší firmě nejvíc vyplatí

Cloud. Virtuální server. Vlastní server. Pokud se člověk aktivně nezajímá o IT, pravděpodobně je pro něj většina těchto výrazů španělskou vesnicí. Potíž nastává v okamžiku, kdy má v rámci firmy rozhodnout, zda se tedy zvolí strategie „migrace na cloud“, nebo „virtualizace serveru“. Jaký je v tom rozdíl? Nebo jde o jedno a to samé, jen jinými slovy? To vše by mělo zajímat především menší a střední firmy, pro které se jedná v koronavirové době o téma číslo jedna.

Cloud

Cloudové služby už většina českých firem využívá, či o nich přinejmenším slyšela. Cloudový server se chová jako klasický fyzický server se všemi komponenty a vlastnostmi, které od něho očekáváme, ale je zcela virtuální. Ke cloudu můžeme přistupovat odkudkoliv a kdykoliv, můžeme na něm hostovat web, využívat aplikace, testovat programy, zálohovat data. Snad jen tu kávu (zatím) uvařit neumí.

Virtuální server

Virtuální server neboli VPS má odlišný koncept. Na samém počátku je klasický fyzický server, na němž vytvoříme množství virtuálních prostředí. V praxi to znamená, že jej rozdělíme na několik navzájem nezávislých serverů. Na každém je vlastní operační systém, vlastní programy. VPS sice mají sdílené fyzické prostředky, jinak jsou ovšem autonomní. Úplně zjednodušeně – jeden obří (firemní) počítač jsme rozdělili na mnoho malých, které jsou k dispozici zaměstnancům. Úměrný tomu je nižší výkon, jelikož virtuální servery mají stále jednoho hostitele – fyzický server.

Virtuální servery je možné pořídit dvěma způsoby. Prvním je pořízení fyzického serveru. V tomto bodě často nastává kámen úrazu, jelikož takový server má několik nevýhod – je poměrně nákladný a každé navýšení výkonu a parametrů stojí další čas a peníze. Je nutné jej obnovovat, může se samozřejmě pokazit a časem nemusí vůbec dostačovat potřebám firmy. Virtualizace serverů může na druhou stranu vést k maximálnímu možnému využití kapacity fyzického serveru nebo k vytvoření vývojového a testovacího prostředí. Druhým způsobem je pronájem virtuálního serveru. Tuto službu nabízíme i my ve WebStepu díky tomu, že si pronajímáme fyzické servery, které dále virtualizujeme pro potřeby klientů.

Zlatá střední cesta

Ideální cestou je proto kombinace výhod cloudu a virtualizace serveru. Odpadá starost s nákupem a údržbou hardwaru a celá virtualizace je na cloudu také mnohem levnější, bezpečnější a méně náročná. Navíc nejste limitováni výkonem fyzického serveru a vaše možnosti jsou na cloudu téměř neomezené a velice flexibilní – vše si nastavujete podle aktuální situace a v případě potřeby můžete vše přenastavit do původní podoby.