Doba cloudová: 10 důvodů, proč firmu v roce 2021 přesunout do virtuálního prostoru

Současná doba je doba cloudová. Podle průzkumu časopisu Forbes z roku 2020 už na cloudové řešení přešly více než dvě třetiny českých firem. A většina zbylých o tom minimálně uvažuje. Ale co je to vlastně ten cloud? Lze si ho představit jako ohromnou síť vzájemně propojených serverů, které jsou k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu 365 dní v roce. V zásadě lze říct, že u cloudu neplatíte za nákup těchto serverů a programů, které na nich jsou, ale za jejich užívání. Aby to bylo ještě jasnější, sepsali jsme 10 důvodů, proč je přesun do cloudu jedním z nejlepších rozhodnutí, které můžete pro budoucnost svého podnikání udělat.

1. Finanční úspora

Nikdo si nemůže být jistý tím, co současné turbulentní události přinesou. Vytváření finančních rezerv ruku v ruce s osekáváním zbytečných nákladů je proto v mnoha firmách tématem číslo jedna. Investice do obnovy nebo vylepšení hardwarového a softwarového vybavení jsou přitom životně nutné. Ale dá se jim vyhnout, pokud firma přejde na cloud. Jak už padlo na začátku – platíte jen za to, co zrovna využíváte

2. Pracujete odkudkoliv

Home office neboli práce z domu. Ještě před rokem spíše málo vídaný benefit, během koronavirové krize způsob práce doporučovaný samotnou vládou. Pokud to chod a zaměření firmy umožňuje, zaměstnanci zůstávají doma – a cloud to velmi usnadňuje. Zaměstnanci mají k dispozici všechny potřebné programy a aplikace, a přitom nemusejí chodit do kanceláře.

3. Pracujete kdykoliv

Cloud nemá otevírací dobu, ke svým datům a aplikacím máte nepřetržitý přístup. Problémem není ani to, pokud v kancelářích dojde k výpadku poskytovatele internetu. Pro tyto eventuality řešíme i takzvané záložní linky, takže cloud bude stále k dispozici.

4. Bezpečnost na prvním místě

Firemní data jsou to nejcennější, co v podnikání máte. Pokud se jim něco stane, může firma rychle skončit. S cloudem se riziko ztráty dat minimalizuje, samozřejmě při zachování klasických bezpečnostních opatření. Poskytovatelé cloudů navíc do ochrany před kybernetickým nebezpečím investují velké sumy – mnohem větší, než by si mohla leckterá firma dovolit u vlastního datového centra.

5. Flexibilita

Výhody cloudu ocení firmy například při stěhování, fúzování s jinou společností nebo při sezónních výkyvech poptávky. Namísto budování extrémně výkonné (a drahé) serverovny, která utáhne předvánoční nákupní horečku, stačí pouze jednorázově optimalizovat cloud. Jakmile bude po sezóně, cloud se jednoduše opět nastaví do podoby, jakou firma potřebuje po zbytek roku.

6. Jednoduchý přechod

Migrace na cloud není žádná dvanáctinásobná směna bytů jako v Kulovém blesku. V podstatě se jedná o velice jednoduchý a hladký proces. Vždy samozřejmě záleží na konkrétních požadavcích dané firmy a na jejím současném IT zázemí, proto je vhodné, pokud s přechodem vypomohou kvalifikovaní odborníci. Další devízou přechodu na cloud je i příležitost k dlouho odkládanému „jarnímu úklidu“. Firmy si udělají pořádek v uživatelích, mailech, sdílených dokumentech nebo oprávněních.

7. Testovací prostředí

Vyvíjíte nové aplikace nebo systémy? Cloud může posloužit také jako testovací prostředí, které zajistí, že nevyzkoušené appky plné bugů zůstanou odděleny od zbytku firemní infrastruktury, dokud nebudou vyzkoušené a hotové.

8. Nepřetržitý chod

Alfou a omegou práce s daty je jejich zálohování. Co se ovšem stane, pokud to ve firemním datovém centru zajiskří a celé lehne popelem i se zálohou? Škody nejen na hardwaru, ale i na samotném chodu firmy jsou nedozírné – účetnictví je pryč, smlouvy také, všechny rozpracované projekty v čudu, nefunguje web. Jedním slovem katastrofa. V případě cloudu se tato rizika minimalizují, poskytovatelé cloudy nepřetržitě zálohují a kontrolují.

9. Právně je to OK

Pří výběru poskytovatele cloudových služeb je potřeba věnovat pozornost tomu, zda neexistují možná právní rizika při nakládání s daty nebo aplikacemi. Celkově však platí, že nejpreferovanější poskytovatelé podléhají evropské a české legislativě. Pokud nechcete trávit hodiny a dny studováním obchodních podmínek a zákoníků, svěřte se do rukou odborníkům, pro které je řešení cloudů denním chlebem.

10. Specialisté vždy po ruce

Zde se dostáváme ke slovu my z WebStepu. Máme bohatou praxi a zkušenosti se stovkami větších i menších firem a společně s vámi navrhneme cloudové řešení na míru vašemu podnikání. Žádné zbytečné programy, aplikace a služby – pouze to, co potřebujete a využijete. Navíc veškeré požadavky ohledně IT směřujete na nás a my si s nimi poradíme v nejkratší možné době.